OLED vs Mini LED

Tolik možností, pokud jde o televizi. Začíná to velikostí a rozlišením, ale je třeba zvážit i konkurenční technologie podsvícení. Než tedy utratíte velké peníze za televizi ujistěte se, že získáte styl osvětlení, který skutečně chcete, a pochopte rozdíly mezi technologiemi OLED a Mini LED.
 

Co je OLED TV?

OLED je „organická“ LED. OLED se skládají z organických materiálů, které vytvářejí vizuální efekty, když jimi prochází proud. Ale OLED displeje fungují zásadně jinak než typické LCD podsvícené LED.

LCD televizory se spoléhají na podsvícení, které prosvítá hromadou zobrazovacích materiálů a vytváří tak obraz. To je řadí do kategorie zvané transmisivní obrazovky. OLED jsou však jiné. Obrazovky OLED se skládají z mnoha malých diod, které vyzařují vlastní světlo, což je řadí do kategorie nazývané emisní displeje. Když OLED displej požaduje, aby byla část obrazovky černá, jednoduše vypne pixely v této oblasti, což vytváří mnohem tmavší tóny bez obav z prosvítání světla z jasnějších okolních oblastí.

Pokud jde o barvu, OLED může mít určité problémy s životností. Zatímco červené a zelené OLED pixely mají docela dlouhou životnost (přes 45 000 hodin), modré OLED pixely mívají třetinovou životnost. To znamená, že z dlouhodobého hlediska může mít OLED displej problémy s přesností barev, protože modrá začíná odumírat. Podnikové displeje tento problém zažívají ještě častěji než televizory v domácnostech. Samozřejmě, že pro běžného domácího uživatele nemusí být životnost 15 000 hodin modrého OLED pixelu nikdy reálným problémem.

Co je QLED TV?

Pro lepší možnost pochopení hlavních rozdílů mezi OLED a Mini LED není od věci zmínit také QLED displeje. QLED je technologie společnosti Samsung, která staví na typickém LCD (displeji z tekutých krystalů) s LED podsvícením. Q v QLED znamená „Quantum Dot“ – kvantové body. Ty jsou zasazeny přímo do materiálů, které tvoří LCD displej. Když na ně dopadá světlo z podsvícení LED, tyto body vydávají své vlastní světlo, aby vylepšily obraz na obrazovce. Cílem je zmírnit jednu z hlavních slabin LED technologie, kterou je „rozkvetlý“ efekt jasnějších částí obrazu, který mírně osvětluje oblasti kolem obrazu a dochází k rozpouštění barev. QLED tak nabízí zlepšení oproti tradičním LED.

Co je Mini LED TV?

Mini LED je podobné jako QLED, ale efekt podsvícení se ještě zmenšuje. Tyto LED diody jsou tak malé, že mohou být téměř tak malé jako jeden pixel. QLED body jsou výrazně větší než jeden pixel, zatímco OLED mají velikost jednoho pixelu.

Mini LED představuje půlku mezi QLED a OLED, přičemž bere starší technologii a snaží se přiblížit tomu, co dokáže novější technologie. Mini LED nabízí znatelně lepší kvalitu než QLED nebo typické LCD a může být těžké rozeznat rozdíl mezi kontrastem na Mini LED a OLED, protože Mini LED diody se mohou dostat téměř na úroveň pixelů. Hluboká černá, kterou OLED slibuje, je v podstatě dostupná také u Mini LED.

Nebudete sice moci získat stejnou kontrolu pixelů nad úrovněmi černé jako u OLED, ale některé Mini LED TV slibují až 3 000 zón podsvícení. Je pravděpodobné, že tento rozdíl je pro běžného spotřebitele sotva patrný. Mini-LED je dražší než QLED a je v podstatě „prémiovou“ verzí stejné základní technologie. Minimálně v současné době, kdy ještě není Mini LED tak rozšířené.

Co tedy vybrat?

V současnosti jsou OLED a Mini LED prémiové technologie, které se špičkovým systémem poskytují obraz, který jednoduše chcete zažít. OLED slibuje o něco lepší kontrast, nevýhodou je možná kratší životnost. Mini LED trošku zaostává po stránce výkonu, ale samotná technologie je o něco spolehlivější. Ve skutečnosti jsou obě technologie dobrou volbou.

A jaké jsou vyhlídky do budoucna?

U některých ultra-high-end modelů už lze nelézt také novou iteraci Mini LED, nazývanou Micro LED. Micro LED ještě více miniaturizuje technologii LED. Micro LED je mnohými považováno za ještě lepší než OLED, ale přichází s cenovkou, která toto hodnocení nelítostně odráží. Jejich ceny totiž začínají odpovídat hodnotám vozů nižší třídy.

Bez ohledu na to, jakou technologii si vyberete, vězte, že nakonec ani ta nejpokročilejší televize si tento titul dlouho neudrží. Dnešní high-end je standardním modelem zítřka a dále v budoucnu je rozpočtovým modelem. Pokud chcete vždy ten největší a nejlepší, počítejte s výměnou televizoru do tří až pěti let. To může být jedním z kritérií, podle kterého se váš budoucí nákup může odvíjet.

 

Použité zdroje:

https://www.popsci.com/reviews/qled-vs-oled-vs-mini-led/

https://www.tcl.com/cz/cs/news/mini-led.html

https://www.samsung.com/cz/tvs/qled-tv/highlights/