Rozhovor s Martinem Bratičákem z firmy Zyxel

Pro naše zákazníky nám Martin Bratičák, zástupce společnosti Zyxel, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

 

Došlo u vás ve firmě v poslední době k něčemu významnému?

V lednu jsme oslavili 20 let od založení pobočky v ČR. Je to zásadní milník dokládající, jak významný pro nás český (a slovenský) trh je. Tímto bych rád poděkoval svému týmu a všem našim obchodním partnerům za spolupráci!

V čem pro vás byl loňský rok nejtěžší, nebo naopak nejjednodušší?

Loňský rok byl významně ovlivněn přeskladněním celého výrobního i prodejního kanálu. Z perspektivy výrobce to byla náročná výzva, z pohledu resellera výhoda, kdy bylo konečně téměř vše dostupné a výrobci tasili atraktivní promo pobídky.

Co podle vás IT trh trápí nejvíce?

Obecně je to ochlazení poptávky. Firmy investovaly v době covidové a postcovidové do infrastruktury, a nemají tak potřebu investovat nyní. Opatrnost je obecným důsledkem nejen investic v předchozích letech, ale i růstu nákladů, cen energií a inflace.

V čem vidíte potenciál?

Ransomware a nová bezpečnostní směrnice NIS2 stále rezonují trhem jako aktuální bezpečnostní témata. Obměna částečné, případně kompletní síťové infrastruktury s nástupem WiFi 7 je obrovská příležitost (v mnoha případech bude nutná i výměna kabeláže a dalších pasivních prvků!). V neposlední řadě také zaměření na prodej služeb ála MSP business model, se kterým výrazně pomáhá cloudová platforma Nebula, která umožňuje správu zákazníků a jejich síťových zařízení bezpečně, jednoduše, přehledně a na dálku.

O jaké vaše produkty je na českém a slovenském trhu největší zájem?

Produkt mix v CZ/SK je velmi vyvážený – jedná se o 3 stěžejní infrastrukturní prvky každé počítačové sítě, tedy Firewally jako bezpečnostní prvky, Switche jako základní stavební kameny a WiFi jako nezbytnost pro konektivitu. To vše zastřešeno pod cloudovou správou Nebula tvoří atraktivní balíček – řešení.

Proč by měli koncoví zákazníci pracovat právě s vašimi produkty?

Zyxel byl vždy synonymem kvality a inovace. Akcent na kvalitu, technologie a také bezpečnost jsou nosnými benefity našich produktů. Hodnotná a žádaná je naše lokální podpora. A nakonec bych jmenoval jednoduchou cloudovou správu celé sítě z mobilu.

Jak se obecně daří Vaší značce?

Na CZ/SK trhu jsme skutečně dobře a dlouho etablovanou značkou se základnou čítající několik tisíc resellerů. V klíčových oblastech networkingu, jakými jsou firemní VPN firewally nebo třeba PoE switche, jsme podle Context reportu mezi TOP3 firmami pro SB/SMB segment. V rámci mého regionu střední a východní Evropy se nám daří také v Polsku a Maďarsku. Co se týče Evropy, jmenoval bych asi veleúspěšnou Itálii, kde je Zyxel klíčovým dodavatelem řešení pro školy, hotely a restaurace, čítající několik tisíc úspěšných instalací v posledních 5 letech!

Jaké jsou aktuální trendy v networkingu?

Je to všudypřítomný nástup umělé inteligence, multicloud, tedy využívání několika cloudových služeb od různých výrobců a konvergence networkingu a security, která je nezbytným evolučním krokem, takže bezpečnostní funkce už nejsou jen doménou firewallů, ale i access pointů a switchů. Ona bezpečnost obecně je trend sám o sobě a zůstane tomu tak i do budoucna. Vždyť takový ransomware je v nových vylepšených formách stále jedním z nejčastějších a nejúspěšnějších hrozeb. Mezi technologickými trendy bych uvedl nástup WiFi 7 a s ním spojené multigigabitové switche, které budou iniciovat odměnu firemní infrastruktury.

Vidíte smysl v investicích do udržitelnosti/ekologie?

Udržitelnost je nezbytný trend, který je společným jmenovatelem většiny globálních lídrů, nejen technologických firem, kteří nehledí jen na zisk. Zyxel nezůstává pozadu, o čemž svědčí i získaná ocenění a hodnocení v oblasti ochrany životního prostředí a sociální odpovědnosti (holding Zyxel je veden v prestižní S&P Global Sustainability Yearbook mezi 4 společnostmi v kategorii „Komunikační zařízení“, kam patří i Cisco, Ericsson a Wistron).

Jak vnímáte důležitost sociálních sítí v dnešní době?

Sociální sítě jsou dnes základním komunikačním nástrojem každé úspěšné firmy. Konvenční PR v podobě textových PR zpráv a recenzí v tištěných médiích jsou dnes už pasé. Stručný, ideálně vizuální obsah je to, co zaujme.

Jak se po práci nejlépe odreagujete?

Výletem na kole se svými 2 dětmi. :) Nebo návštěvou galerie, případně dobrou knížkou.

Na jakém zajímavém místě jste v poslední době byl?

Zajímavá místa objevuji stále ve svém nejbližším okolí, za krásou se nemusí nikam dlouze cestovat. Naposledy jsem zažil úžasný západ slunce v oboře Holedná u nás v Brně ve společnosti stáda daňků a muflonů. Jinak je mou vášní potápění, je to vždy jak výlet na jinou planetu, každý ponor je úžasný, i po 20 letech, co se potápění věnuji.

Je nějaká oblast IT, do které se nově chystáte pustit?

Dvě oblasti jsou relativně nové – již zmiňovaná udržitelnost, kdy příslušné certifikace budou mandatorní v projektech a tendrech, případně ekologicky šetrné výrobky budou konkurenční výhodou. A druhým je nástup umělé inteligence, který je už také realitou. Umělá inteligence v rámci networkingu má samozřejmě pozitivní i negativní pojetí. Negativní zejména v oblasti inteligentních automatizovaných průniků do firemní infrastruktury, kdy flexibilně reaguje na překážky i zásahy administrátorů, nebo i pouhé vylepšení jazykových překladů u phishing útoků, které se díky nepřesnému překladu daly často rozpoznat, to už dnes neplatí. Pozitivně z pohledu autonomní ochrany sítí a stírání nedostatku odborných kompetencí správců sítí. Umělá inteligence je využívána v cloudové správě Nebula i nové firewallové platformě USG FLEX „H“. V Nebule pomáhá zejména „síťovým laikům“ s rychlou adopcí této platformy pro správu firewallů, switchů a WiFi prvků pomocí dvou funkcí „Intent“ a „Support“, které díky pokročilému vyhledávání a použití laického jazyka identifikují dotazy a potřeby správce a pomáhají mu najít řešení. AI dále pomáhá s přesnou identifikací příčin chyb a s jejich opravou. Na firewallech zajišťuje pomocí vlastně tvořené databáze nepřetržitou a komplexní analytiku hrozeb a pokročilé filtrování obsahu pro ochranu vaší sítě v reálném čase. Tyto systémy nepřetržitým učením, adaptací a individuálními řešeními vnášejí do správy sítí proaktivní přístup a současně snižují nutnost lidského zásahu.

Jste ohledně vývoje v následujícím roce optimista, nebo máte spíše obavy?

Jsem věčný optimista. :) Myslím si, že každá krize, každý neúspěch a každý pád je příležitostí pro sebereflexi, nastavení zrcadla nebo uvědomění si důležitých věcí a cílů.

Co očekáváte od následujících měsíců či let?

V networking businessu bude hybatelem trhu přechod na WiFi 7. Jde opět o signifikantní rychlostní skok až na teoretických 46Gbps! (vs. cca 10Gbps u WiFi6). Dalším benefitem je i výrazně nižší latence, která ve spojení s tak velkým datovým tokem nabídne požadovaný výkon pro cloudový gaming, 8k video streaming a virtuální realitu. V neposlední řadě umožňuje WiFi 7 bezkonkurenční výkon pro obsluhu většího počtu klientů v místě jejich velké hustoty, jako jsou stadiony, kongresové a koncertní sály, festivaly, školy, nádraží a letiště. Takhle rychlá zařízení samozřejmě vyžadují odpovídající infrastrukturu, takže ruku v ruce s nástupem WiFi 7 jde nástup 10 Gigabit, respektive multigabitových switchů s rychlostmi portů 2.5, 5 a 10 gigabitů. Bez použití odpovídajících rychlostí na portech switchů obsluhujících WiFi 7 access pointy se jedná o vyhozené peníze. WiFi 7 tedy přináší důvod komplexní generační obměny celé síťové infastruktury nebo minimálně jejích klíčových částí.

 

Autor: Marketing