Přenosné monitory – užitečné příslušenství nejenom na cesty
Kompaktní, mobilní přenosné monitory jsou rozvíjejícím se segmentem, který oslovuje rozmanitou skupinu zákazníků. Díky rozšiřující se nabídce, klesajícím cenám, moderní konektivitě a snadné obsluze mají šanci oslovit nejenom byznysmeny a obchodní cestující, ale i běžné uživatele.
Základní myšlenka přenosných monitorů je zřejmá – nabídnout možnost využívat více velkých obrazovek (takřka) kdykoli a kdekoli, a zvýšit tak flexibilitu a produktivitu při práci (ale třeba i zábavě). Díky snadné přenositelnosti a různým způsobům napájení a připojení si lze dopřát dodatečný pracovní prostor k notebooku, tabletu nebo telefonu třeba na služební cestě, v hotelu, na prezentaci u klienta (a nebo kdykoli potřebujete sdílet obsah s více lidmi), ve vlaku, v letadle, na letišti, na chatě…
Provedení přenosných monitorů
Vzhledem ke snaze o hledání kompromisu mezi mobilitou, rozměry a hmotností a dostupnou pracovní plochou se nejčastěji setkáme s externími displeji o úhlopříčce 14"–16". Takové panely stále bývají dostatečně dobře přenosné a zároveň mohou nabídnout tolik dodatečného pracovního prostoru, aby si dokázaly ospravedlnit nejen svou existenci, ale hlavně nutnost je vozit s sebou. Díky váze, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí 500 gramů až 1 kg či lehce nad touto hranicí, a tloušťce, která většinou nepřesahuje pět až sedm milimetrů, výjimečně jde o více než 10 mm,však převážení nebývá problémem. Často se takový panel vejde i do brašny či batohu vedle samotného notebooku.
Obrazové vlastnosti
Přenosné externí displeje většinou využívají panely typu IPS a jejich obrazová kvalita by tedy neměla být vzhledem k zamýšlenému využití limitem. Totéž platí o rozlišení i dalších vlastnostech jako odezva, barevné podání, kontrast, pozorovací úhly apod. Hráči pak ocení i panely s vyšší obnovovací frekvencí (až 144 Hz) a podporou funkcí, jako jsou Adaptive-Sync či FreeSync. Se špičkovými stolními displeji je sice většinou srovnávat úplně nejde, ale kvalita obrazu není v tomto případě obvykle tím hlavním. Výjimkou potvrzující pravidlo je několik málo modelů s OLED obrazovkou. Zejména při předpokládaném častějším využívání displeje venku (či na dalších silně osvětlených místech) se hodí zvážit zakoupení modelu s antireflexní povrchovou úpravou. Velkou výhodou je u takto přenosných modelů také odolné tvrzené sklo. V nabídkách výrobců dnes můžeme běžně narazit také na přístroje s dotykovým ovládáním, které může být v řadě případů také užitečným pomocníkem.
Konektivita a napájení
Ideálním způsobem připojení externího displeje je v dnešní době univerzální rozhraní USB-C, které kromě přenosu obrazu (a zvuku) může zajistit také napájení. Vzhledem k jednoduchosti a všestrannosti tohoto způsobu připojení jde dnes o preferovanou metodu. V závislosti na konkrétním modelu bývají k dispozici také alternativy jako HDMI nebo DisplayPort (či jejich zmenšené varianty). Zejména starší modely disponovaly i dalšími metodami jako USB DisplayLink využívající port USB-A. Někdy bývá k dispozici také možnost bezdrátového sdílení obrazu z počítače, notebooku, telefonu, tabletu či třeba chromebooku (např. prostřednictvím Wi-Fi a protokolů jako Miracast nebo AirPlay).
Další výbava
Z praktického hlediska se může hodit stojánek (ten bývá buď součástí samotného monitoru,nebo dodávaného pouzdra) a možnost pracovat nejen ve standardním režimu, ale třeba také s displejem na výšku (kdy uživatelé jistě ocení akcelerometr, který zajistí automatickou změnu orientace obrazovky). Podobně jako běžné stolní monitory bývají i přenosné panely vybaveny celou řadou doplňkových funkcí. Zmínit můžeme nejenom reproduktory nebo výstup na sluchátka, ale zejména technologie pro ochranu zraku (jako Flicker-Free, Blue Light Filter apod.) nebo vylepšení obrazu. Běžná bývají také přehledná OSD menu (lokalizovaná do českého nebo slovenského jazyka), často v kombinaci s externími tlačítky pro přepínání vstupů a obsluhu dalších základních funkcí. K dispozici může být také možnost monitory ovládat i prostřednictvím aplikací na PC či notebooku. V některých situacích se uplatní i displeje s vestavěným akumulátorem umožňujícím i práci v místech, kde není dostupné externí napájení. Nejen pro ekologicky (nebo ekonomicky) smýšlející zákazníky může být důležitým faktorem senzor přiblížení, který při nečinnosti přepne monitor do úsporného režimu.
Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz