Počítačové monitory v roce 2023
Monitory jsou běžnou součástí pracovních i soukromých životů mnoha z nás. A podobně jako myši a klávesnice, kterými jsme se zabývali dříve, mohou výrazně ovlivnit kvalitu a efektivitu naší každodenní práce s počítačem. Pojďme si proto přiblížit trendy, které ve světě monitorů aktuálně rezonují.
V posledních letech se výrobci intenzivně zaměřili nejen na zlepšování obrazové kvality a výbavy monitorů, ale také jejich designu a provedení. Výsledkem jsou zařízení, která práci s PC a dojem z ní ovlivňují možná více než počítače samotné… Monitory můžeme na základě činností, pro které jsou určeny, rozdělit do různých kategorií. Zmínit můžeme např. kancelářské a herní monitory, všestranné multimediální monitory vhodné do domácností nebo profesionální grafické monitory pro střihače videa a editory fotografií. Určitě bychom našli i další segmenty, např. přenosné monitory, které se v kombinaci s notebookem hodí pro práci mimo kancelář.
Velikost monitorů a rozlišení obrazu
Monitory se svými vlastnostmi vzájemně často výrazně liší. Jedním z nejpatrnějších rozdílů je samozřejmě velikost obrazovky. Dlouhou dobu jsme se nejčastěji setkávali s úhlopříčkami v rozmezí asi 20 až 24 palců. Díky technologickému pokroku a klesajícím cenám však v posledních letech obrazovky monitorů rychle narůstají. Běžné jsou úhlopříčky okolo 30 palců a vzácností již není ani 40 palců a více.
Kromě ceny bychom se tak při výběru monitoru měli řídit činnostmi, které plánujeme na monitoru vykonávat, a také dostupným prostorem (zdaleka ne všude se hodí 40palcový obr) a provedením (vybírat můžeme z desítek a stovek vzhledově decentních řešení i atraktivněji či agresivněji vyvedených modelů, často třeba s LED osvětlením nebo jinými světelnými efekty).
S velikostí úhlopříčky souvisí rozlišení monitoru (jemnost obrazu). Dlouho bylo standardem rozlišení Full HD, které bylo pro monitory s úhlopříčkou do 24 palců zcela dostatečné. Spolu s rostoucími úhlopříčkami však bylo nutné kvůli zachování (nebo dokonce zvýšení) kvality obrazu nasadit také vyšší rozlišení, typicky Quad HD a postupem času také 4K, případně i 5K nebo 6K a někdy i více. Rozlišení je důležité nejen z hlediska kvality obrazu, ale také pro ergonomii (vyšší rozlišení znamená jemnější text, který je lépe čitelný). Kombinací vysokého rozlišení a malé úhlopříčky však může vzniknou i opačný problém v podobě příliš drobného písma a ovládacích prvků. Pokud si při nákupu nejste jistí, běžte si radši monitor vyzkoušet na vlastní oči… Vyšší rozlišení (4K a více) obecně vyžaduje také výkonnějš počítače, zejména u náročnějších činností jako zpracování multimédií nebo hraní her. Ne každé PC si s vysokým rozlišením umí poradit.
Technologie obrazovek
Většina současných monitorů využívá některou z forem LCD/IPS obrazovky, které jsou po letech vývoje levné a spolehlivé. Samozřejmě i zde panují napříč cenovými spektry rozdíly, které se kromě velikosti a rozlišení projeví např. ve vyšší frekvenci obrazu (zejména hráči ocení více než standardních 60 Hz) nebo širším barevném rozsahu (tzv. gamutu, který naopak v kombinaci s možností kalibrace barev využijí třeba editoři fotografií a videí). U novějších modelů se objevují také OLED obrazovky a panely s micro LED/mini LED podsvícením, které zlepšují vlastnosti jako doba odezvy nebo maximální jas a kontrast. Kvalitu dále zvyšuje i podpora HDR zobrazení a technologie jako AMD FreeSync a Nvidia G-Sync pro plynulé hraní.
Ergonomie a další výbava
Užitečná může být možnost pozicování obrazovky otáčením, nakláněním nebo posunem nahoru a dolů. Některé modely lze používat i „na výšku“. V potaz bychom měli vzít také povrchovou úpravou obrazovky. Matné displeje neodrážejí tolik světla, nezrcadlí příliš své okolí a bývají vhodnější pro práci. Lesklé displeje oproti tomu nabízejí výraznější a živější barvy, což se hodí třeba při hraní her nebo prohlížení multimédií, ale ve výrazněji osvětlených prostorách (nebo během slunečného dne) mohou odrážet světlo a „více se lesknout“.
Za standard můžeme považovat i funkce pro ochranu zraku, které redukují nežádoucí modré světlo nebo blikání obrazovky. Výhodou může být také senzor schopný regulovat intenzitu jasu dle okolních podmínek nebo vypnout/zapnout zařízení při odchodu/návratu uživatele. Některé monitory disponují i snímači, které automaticky odhlásí uživatele z operačního systému a po návratu jej automaticky rozpoznají a znovu přihlásí. Užitečná může být i vestavěná webová kamera nebo reproduktory. Někdy jsou k dispozici dokonce i dálkové ovladače nebo externí panely pro rychlou obsluhu vybraných funkcí a parametrů. Tzv. chytré monitory lze díky vestavěnému operačnímu systému s aplikacemi využívat dokonce i bez počítače.
Konektivita
Vedle nejběžnějších rozhraní jako HDMI a DisplayPort stále více monitorů využívá moderní porty USB-C/Thunderbolt. Díky nim lze jediným kabelem vyřešit nejen přenos obrazu a zvuku, ale i napájení notebooku (a jiných zařízení) nebo připojení periférií včetně myši a klávesnice, paměťových úložišť nebo připojení do vnitřní sítě. Monitory tak slouží i jako dokovací stanice.
Závěrem
Při výběru monitoru bychom měli kromě svých finančních možností zohlednit také aspekty, jako jsou činnosti, ke kterým budeme zařízení využívat, dostupný prostor nebo výkon našeho počítače. Plánovat bychom měli také s přihlédnutím k dlouhodobé perspektivě, protože kvalitní monitor nám může sloužit řadu let a „přežít“ tak třeba i několik různých počítačů.
Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz